»The Liar Princess and the Blind Prince – Recenzja (Switch)

W sklepie cyfrowym najnowszej kieszonsolki Nintendo znajdziemy masę gier niezależnych. Jedne lepsze, drugie gorsze, ale idąc popularnym tokiem myślenia fanów konsolki „na Switchu wszystko jest lepsze”, większość warta jest ogrania. Nie inaczej jest z najnowszym tworem Nippon Ichi Software, które dopiero niedawno miało swoją premierę na konsolę Japończyków.

The Liar Princess and the Blind Prince to platformówka z elementami gier logicznych oraz przygodówki. Główną bohaterką gry jest ogromna wilczyca, żyjąca w lesie pełnym potworów. Wieczorami, kiedy robiło się już ciemno, a księżyc pojawiał się na horyzoncie, siadała na brzegu klifu i śpiewała. Mimo, iż była przerażającą bestią, miała przepiękny głos, co doceniał młodziutki książę z pobliskiego zamku. Każdego dnia po zmroku wyruszał do lasu, by usiąść przy skale i posłuchać cudownej melodii. Pewnego dnia szlachcic postanowił ujrzeć właścicielkę tego pięknego wokalu i wspiął się na sam szczyt góry, skąd dochodziły dźwięki. Przestraszona wilczyca, nie chcąc, by młodzian ją ujrzał, próbowała zasłonić mu oczy, jednak przypadkiem zraniła go tak mocno, że pozbawiła biedaka wzroku. Książe został uratowany przez królewską gwardię, opatrzony i zamknięty w lochu. Wilczyca, chcąc zadośćuczynić i uratować chłopca, wyruszyła do samego serca lasu, gdzie mieszkała wszechmocna stara wiedźma. Tam wymieniła swój piękny głos na umiejętność przemiany w księżniczkę. A wszystko po to, by wydostać księcia z niewoli, złapać go za dłoń i poprowadzić do czarownicy, by ta uleczyła szlachcica.

Rozgrywka jest dość sztampowa, jak na logiczną platformówkę. Mamy widok z boku, niezbyt długie, mroczne lokacje, przeciwników oraz zagadki do rozwikłania. Od początku kontrolę przejmujemy nad tytułową Liar Princess. Naszym zadaniem jest prowadzić ślepego księcia za rękę w taki sposób, by bezpiecznie dotarł do końca poziomu. W formie wilka możemy zabijać potwory oraz usuwać przeszkody z naszej drogi. Jesteśmy też szybsi i bardziej skoczni. Będąc dziewczynką mamy możliwość złapania chłopca za dłoń i przemieszczania się z nim, a także naciskania przeróżnych wihajstrów. Ludzka forma jest niestety słabsza, ponieważ będąc w niej możemy zginąć od obrażeń zadanych nam przez mieszkańców potwornego lasu.

Gra stawia mocno na swój aspekt logiczny. W każdej planszy łamigłówek jest kilka. Często potrzeba kilku prób, aby dobrze rozwiązać problem, jednak przez większość czasu poziom trudności nie jest wysokich lotów. Większość wymaga od nas dobrego ulokowania księcia i wydawania mu poprawnych poleceń w odpowiednim czasie tak, by otworzyło się przejście do dalszej części etapu. Co ciekawe, jeśli uznamy, że zagadka jest dla nas zbyt trudna i chcemy przejść do dalszej części opowieści, produkcja pozwala na jej pominięcie. Podejrzewam, że jest to pokłon w stronę najmłodszych graczy, by nie zniechęcili się grą zbyt szybko.

„The Liar Princess and the Blind Prince” jest grą bardzo miłą dla oka, ucha jak i serca. Oprawa graficzna utrzymana jest w klimacie mrocznej, ręcznie rysowanej japońskiej baśni 2D. Melodia w tle jest lekka, przyjemna i zawsze pasująca do aktualnej sytuacji. Przerywników filmowych (w formie obrazkowych opowieści) jest tu wiele i potęgują przyjemność z przeżywania historii z naszymi bohaterami. Dla miłośników kolekcjonowania znajdziek do zebrania są nieliczne kwiaty oraz kilkadziesiąt ich płatków.

Jest to gra bardzo przyjemna, jednak niezbyt długa. Ja grałem w nią około 7 godzin, przy czym udało mi się ukończyć część fabularną oraz zebrać wszystkie możliwe znajdźki. Jednak barierą przy poleceniu jej komukolwiek jest według mnie cena. 80 zł za grę tak krótką oraz wtórną, to według mnie trochę za dużo. Jeśli jednak pozycja ta pojawi się kiedyś na przecenie, rozpatrzcie zakup tego tytułu. Świetna gierka z cudowną fabułą i klimatem na wieczorny chillout. Dla osoby w każdym wieku.

Dziękujemy firmie NIS America za udostępnienie egzemplarza gry!

Autor: KDMentos
Data: 8 czerwca 2019, 16:57

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *